FAQ Certyfikat Iyengara
Osoby nieposiadające Certyfikatu Iyengara:
- Co to znaczy, że nazwisko Iyengara® jest zastrzeżonym znakiem towarowym?
- Kiedy mogę używać nazwiska Iyengara®?
- Czy mogę umieścić na stronie szkoły zdjęcia/biogram/wypowiedzi B.K.S. Iyengara?
- Posiadam dyplom nauczycielski, czy mogę reklamować prowadzone przeze mnie zajęcia jako "jogę Iyengara"?
- Czy mogę umieścić na swojej stronie internetowej informację o zdanym egzaminie/stopniu nauczycielskim?
- Jakie warunki muszę spełnić, aby otrzymać Certyfikat?
- Jakie konsekwencje grożą za nieuzasadnione posługiwanie się nazwiskiem Iyengara?
Certyfikowani Nauczyciele:
- Jak mogę poinformować, że w mojej szkole odbywa się nauczanie jogi metodą Iyengara?
- Jak mogę udokumentować/zareklamować posiadanie Certyfikatu?
- Posiadam Certyfikat, czy mogę w połączeniu z nazwą szkoły użyć sformułowania "joga Iyengara"?
Osoby nieposiadające Certyfikatu Iyengara:
-
Co to znaczy, że nazwisko Iyengara® jest zastrzeżonym znakiem towarowym?
Nazwisko Iyengara podlega ochronie prawnej: użycie nazwiska Iyengara® w odniesieniu do towarów i usług związanych z nauczaniem jogi jest dozwolone tylko za zgodą właściciela znaku towarowego. W Polsce posługiwać się nazwiskiem Iyengara® w kontekście towarów i usług związanych z nauczaniem jogi mogą wyłącznie uprawnieni nauczyciele, którzy posiadają aktualny Certyfikat Iyengara.
-
Kiedy mogę używać nazwiska Iyengara®?
Jeżeli nie posiadasz Certyfikatu Iyengara, możesz używać nazwiska Iyengara wtedy, jeżeli nie sugeruje to w żaden sposób, że świadczysz usługi/prowadzisz nauczanie jogi oparte na metodzie Iyengara®. W celu uniknięcia wszelkich nieporozumień, powinno się zamieścić w takim wypadku adnotację, że podmiot nie jest autoryzowany do świadczenia usług/prowadzenia zajęć według metody B.K.S. Iyengara. Jeżeli posiadasz aktualny Certyfikat, możesz reklamować swoje zajęcia jako jogę Iyengara.
-
Czy mogę umieścić na stronie szkoły zdjęcia/biogram/wypowiedzi B.K.S. Iyengara?
Możesz wykorzystać materiały, związane z nazwiskiem Iyengara, na stronie szkoły (lub innego podmiotu, świadczącego usługi związane z nauczaniem jogi), tylko pod warunkiem umieszczenia w widocznym miejscu adnotacji, że zajęcia nie są prowadzone według metody Iyengara.
-
Posiadam dyplom nauczycielski, czy mogę reklamować prowadzone przeze mnie zajęcia jako "jogę Iyengara"?
Możesz reklamować swoje zajęcia jako "jogę Iyengara" tylko wtedy, jeżeli posiadasz aktualny Certyfikat Iyengara. W przeciwnym wypadku niedopuszczalne jest sugerowanie w jakikolwiek sposób (zdjęcia, cytaty), że Twoje zajęcia są prowadzone według metody Iyengara®.
Dyplom nauczycielski jest warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym, aby posługiwać się nazwiskiem Iyengara w odniesieniu do towarów i usług związanych z nauczaniem jogi. Jako posiadacz dyplomu możesz wystąpić o przyznanie Certyfikatu Iyengara, pod warunkiem spełnienia pozostałych kryteriów.
-
Czy mogę umieścić na swojej stronie internetowej informację o zdanym egzaminie/stopniu nauczycielskim?
Jeżeli nie posiadasz Certyfikatu, możesz umieścić w Internecie informację o stopniu nauczycielskim pod warunkiem, że strona nie jest związana w jakikolwiek sposób z usługami/towarami dotyczącymi nauczania jogi. Jeżeli chcesz zamieścić taką informację np. na stronie szkoły, w której prowadzisz zajęcia, powinna być ona opatrzona następującą adnotacją: "nie posiada uprawnień do nauczania jogi według metody Iyengara®".
-
Jakie warunki muszę spełnić, aby otrzymać Certyfikat?
Warunkiem otrzymania Certyfikatu jest:
- aktualne członkostwo SJIP
- posiadanie stopnia nauczycielskiego minimum Introductory II
- udział w odpowiedniej ilości warsztatów/szkoleń
- podpisanie umowy oraz wniesienie stosownej opłaty licencyjnej
szczegółowe informacje: http://joga.org.pl/Nauczyciele/certyfikat-procedury
-
Jakie konsekwencje grożą mi za nieuzasadnione posługiwanie się nazwiskiem Iyengara?
W wypadku posługiwania się nazwiskiem Iyengara w sposób naruszający ochronę znaku towarowego, a w szczególności mogący wprowadzić w błąd, co do uprawnień nauczycielskich, SJIP jest zobowiązane żądać zaniechania naruszania, usunięcia jego skutków, wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści oraz naprawienia szkody na zasadach ogólnych albo poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej opłacie licencyjnej. Ponadto za bezprawne posługiwanie się nazwiskiem Iyengara można być pociągniętym do odpowiedzialności karnej. Przepisy prawne przewidują w tym zakresie następujące kary: grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Certyfikowani Nauczyciele:
-
Jak mogę poinformować, że w mojej szkole odbywa się nauczanie jogi metodą Iyengara?
Jeżeli w danej szkole prowadzi zajęcia nauczyciel posiadający aktualny Certyfikat Iyengara, nadawany przez Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce, informację taką można zamieścić tylko odnośnie zajęć tego konkretnego nauczyciela. Niedopuszczalne jest np. stosowanie zwrotów "szkoła według metody Iyengara", "joga według Iyengara" w połączeniu z nazwą szkoły. Nie można również łączyć nazwy szkoły ze znakiem graficznym Certyfikatu Iyengara.
-
Jak mogę udokumentować/zareklamować posiadanie Certyfikatu?
Jako certyfikowany nauczyciel zostajesz umieszczony na liście nauczycieli, dostępnej na stronie http://joga.org.pl/Nauczyciele/lista-nauczycieli
Masz prawo również umieścić bezpośrednio przy informacji na temat certyfikowanego nauczyciela (bądź jego zajęć) znak graficzny Certyfikatu (znak STOJĄCEJ POSTACI - NATARAJASANA) oraz sformułowanie "posiadacz Certyfikatu Iyengara". -
Posiadam Certyfikat, czy mogę w połączeniu z nazwą szkoły użyć sformułowania "joga Iyengara"?
Certyfikat przewidziany jest dla osób indywidualnych, nigdy dla grupy. Nie mogą go używać firmy lub instytuty. Nawet jeżeli w danej szkole uczy nauczyciel, posiadający aktualny Certyfikat, można jedynie zamieścić adnotację przy opisie tego konkretnego nauczyciela bądź jego zajęć, że naucza metodą jogi Iyengara. Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce nie ma kompetencji do zezwalania na używanie słowa Iyengar w nazwie szkoły. Aby użyć nazwiska Iyengara w nazwie szkoły, konieczna jest specjalna zgoda właściciela znaku towarowego.